JAK SEŘÍDIT STROJ

27.11.2017

Nééé, už zase! Špatně to šije! Proč se mi to trhá?! Šmodrchá se mi to, Bože! Když šící stroj nešije dobře, jsou obvykle jen tři možné problémy.

Když začínáte šít, je nutné vždy šicí stroj na daném materiálu vyzkoušet. Pokud vám bude nit špatně provazovat, bude steh nejen nevzhledný, ale i nefunkční. Bude se trhat nebo rozjíždět. Také se někdy nit stále cuchá.

Důvody jsou zpravidla tři:

Nejprve zkontrolujte, zda nemáte špatně navlečený stroj. Podívejte se, jestli vám skočila nit mezi činely u horního podávání a důkladně projeďte kousek po kousku její dráhu. Můj tip - hodně měním barvy nití a zbláznila bych se z neustálého navlékání, obzvlášť u vícenitného stroje. Pokaždé nit přestřihnu u špulky, vyměním za jinou, navážu pomocí uzlíku a nit protáhnu. Je to super rychlý způsob!

Pokud nenajdu chybu v navlékání, je možné, že je "ťuklá" jehla. Když šijete, občas narazíte do špendlíku nebo destičky, kterou prochází jehla. Poznáte to snadno, stačí ji vyndat a přejet po ní prstem nebo na ní zblízka kouknout. Pokud si nejsem jistá, vyměním ji raději za novou. Také tloušťka jehly je dost důležitá. Číslo 70 je na tenké materiály, 80 - 90 na středně silné a 100 se hodí na tvrdý jeans apod. Jehla musí mít také dobrou orientaci, její drážka směřuje buď dopředu (často u domácího stroje), nebo doleva (u průmyslového stroje).Toto musíte vždy ověřit v manuálu daného šicího stroje.

Třetí problém může být v kvalitě nití. Standardně používám sílu 120. Pokud ozdobně prošívám jeansovinu, je ideální síla 80. Mně se osvědčila značka Amann, typ Belfil-S. Obzvlášť Coverlock je na nitě velice citlivý a některé značky v něm zkrátka nešijí dobře.

Pokud ani jedno z těchto tří pravidel nepomůže, bude to chtít zavolat technikovi.

Držím palce :)

© 2017 Manual - kurzy šití.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!